הודעה לתקשורת

אחרי שנים רבות של מאבקים בג"ץ הורה למשרד הביטחון להכיר בעמותת יתומי מערכות ישראל וצה"ל ולדון בבקשותיה בשם חבריה ללא תנאי סף.. חרף עובדה זו ממשיך ומתעלם משרד הביטחון מהעמותה ומחבריה (!) בימים אלה מקיימת העמותה מבצע התרמה רחב היקף בארץ ובעולם. השנה נצא לתקשורת עם הודעה שטרם נשמעה כמוה משום ארגון ישראלי.
עמותת יתומי צה"ל הוקמה בשנת 2000 והנה ארגון ללא מטרות רווח. העמותה הוקמה על רקע בעיות קשות ומתמשכות בייצוגם ההולם של יתומי צה"ל הצעירים, והעדרו של כל ייצוג הנוגע ליתומי צה"ל המבוגרים יותר, התואם את זכותם הדמוקרטית האלמנטארית.
בעמותה חברים מעל 1200 יתומים בכל הגילאים ומטרותיה הוא להגדיר את מעמדם הייחודי של יתומי צה"ל הבוגרים והצעירים כאחד, לסייע לבני הנופלים בפתרון הבעיות שלהם גם כשהם הופכים בגירים ולייצגם מול משרד הביטחון והמוסדות האחרים, בנפרד מאלמנות צה"ל.
אחד הנושאים המרכזיים בהם פועלת העמותה הוא שינוי ותיקון חוק משפחות החיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום) תש"י 1950. החוק מגדיר את האלמנות ואת ההורים השכולים כישויות נבחנות, בעוד היתום מוגדר אך ורק כבן של אלמנה.
החוק מקנה זכויות מתמשכות לאלמנות אך מגביל את זכויות היתום עד הגיעו לגיל 30 . במקרה בו הלכה אימו לעולמה קודם לכן, פגות זכויותיו באחת. בכך מקנה החוק ערך "כבד" יותר לאובדנם של האלמנות וההורים השכולים ביחס לאובדנם של יתומי צה"ל; כתוצאה מהפרדות חותכות אלה זוכים האלמנות וההורים השכולים בהכרה ללא תנאי מצד המערכת, בעוד היתומים מופלים לרעה.
יו"ר העמותה עדי כספי "במשך שנים רבות במשרד הביטחון מעדיפים להתעלם מהיתומים כאילו שלנו האובדן אינו כואב וכאילו שאנחנו בניגוד לאמהות שלנו חסינים מכל פגע. אלמנה והורים של חלל צה"ל זוכים לטיפול של משרד הביטחון לאורך כל ימי חייהם ואילו אנחנו היתומים אשר בליבם נצרב האובדן הנורא הזה, מאיתנו מצפים שנסתדר כבר בעצמנו. יש בישראל מאות יתומי צה"ל שנזקקים לטיפול נפשי ואחר לאורך כל ימי חייהם בגין העובדה שהם איבדו את אביהם להגנת המדינה ואי אפשר להמשיך להתעלם מכך".
עדי כספי – מנכל ומייסד הארגון (בשנת 2000)
עמותת יתומי מערכות ישראל וצה"ל
036200629
נייד: 052-2515500
adikaspi@actcom.co.il

amuta_ad

כתוב תגובה

שמך:

אימייל:

אתר בית: